۱۳ مزیت فروش چندکاناله و مدیریت سفارش‌ها حمل و نقل

۱. رضایت مشتریان رونق کسب‌وکار است بنا به مطالعات انجام‌شده، ۶۹ درصد مصرف‌کنندگان اگر در خرید آنلاین از خرده‌فروشی حداکثر…

۱۳ مزیت فروش چندکاناله و مدیریت سفارش‌ها حمل و نقل

۱. رضایت مشتریان رونق کسب‌وکار است

بنا به مطالعات انجام‌شده، ۶۹ درصد مصرف‌کنندگان اگر در خرید آنلاین از خرده‌فروشی حداکثر تا ۲ روز بعد از تاریخ مشخص‌شده برای تحویل سفارش خود را دریافت نکنند، تمایلی به خرید دوباره از آن خرده‌فروش نخواهند داشت.

مدیریت موثر انبار و موجودی در حفظ پایداری شرایط کانال‌های فروش تاثیرگذار است. وقتی بتوانید برای هر کانال فروشی شرایط خوبی را حفظ کنید، به عنوان برندی شناخته می‌شوید که به خواسته‌های مشتریان خود توجه می‌کند. در نتیجه، مشتریان بیشتری از برند شما رضایت خواهند داشت و احتمال بازگشت مشتریان بیشتر می‌شود.

۲. حمل و نقل به هرکجا از کشور، بدون دردسر

هرچه کسب‌وکار بزرگتر و موجودی بیشتر باشد، فروش و مرجوعی چالش‌برانگیزتر خواهد بود.

 فروش چندکاناله و مدیریت سفارش‌ها مدیریت سفارش‌ها حمل و نقل به شما این امکان را می‌دهد که هر سفارش را از مناسب‌ترین منطقه ارسال کنید و تاریخچه‌ای از سفارش‌ها در اختیار مشتری قرار دهید. در صورتی که مشتری نیاز به مرجوع کردن یا تعویض کالا داشته باشد، می‌توانید با ارائه امکان تعویض در فروشگاه یا به کمک سرویس‌های حمل‌ و نقل خود این فرایند را آسان‌تر کنید.

در کوتاه‌مدت ممکن است احساس کنید که مرجوعی کالا موجب زیان کسب‌وکار است، اما برخورد مثبت شما نسبت به مرجوعی، زمینه بازگشت مشتریان را فراهم و در بلندمدت سودآوری شما را تضمین می‌کند.

۳. تحویل سفارش‌ها در کمترین زمان

یک سیستم مدیریت سفارش هوشمند می‌تواند گلوگاه‌های تحویل را با توجه به شرایط زمانی پیش‌بینی کند و در صورت نیاز شرایط تحویل را تغییر دهد تا سریع‌ترین حالت میسر شود. مثال خرید از کاشان را که خاطرتان هست؟

علاوه بر این، سیستم می‎تواند امکان ارائه شرایط انعطاف‌پذیر برای تحویل را فراهم کند. سیستم می‌تواند بنا به نیاز مشتری، سفارش را بر اساس هزینه یا محل تحویل به چند بسته مختلف تقسیم و یک تحویل چندمرحله‌ای را برنامه‌ریزی کند.


در مقایسه با یک سیستم تحویل سنتی، استفاده از سیستم مدیریت سفارش چندکاناله به طور خودکار اطلاعات دقیقی درباره تحویل به پرسنل موجودی می‌دهد، در زمان صرفه‌جویی می‌کند، فضای کمتری برای خطای انسانی باقی می‌گذارد و کل فرآیند را ساده می‌کند.

۴. کاهش هزینه‌های ارسال و حمل و نقل

به زبان ساده، مدیریت سفارش‌های چندکاناله، کارآیی حمل و نقل را افزایش می‌دهد. سیستم مکان، زمان و کمبودها را در نظر می‌گیرد و محصولات را از مکان‌هایی که موجودی بیش از حد دارند ارسال می‌کند تا نیازی به اعمال تخفیف برای کم کردن مازاد موجودی نباشد. معیارها و اولویت‌ها در سیستم به سرعت شناسایی و تعریف می‌شوند و سپس گزینه‌های مختلف به ترتیب اولویت تعیین می‌شوند. نتیجه نهایی برای خرده‌فروش کاهش هزینه‌های کلی حمل و نقل و برای مشتری ارائه قیمت‌های رضایت‌بخش است.

۵. کاهش هزینه نیروی کار

در گذشته مدیریت سفارش‌ها کاملا توسط کارکنان انجام می‌شد. آن‌ها روش‌های حمل و نقل مختلف را بررسی می‌کردند، و با بررسی معیارهای مختلف در تلاش بودند بفهمند کدام روش برای ارائه به مشتری بهتر است.

سیستم مدیریت سفارش چند‌کاناله که با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و یک رابط کاربری قدرتمند، بار تصمیم‌گیری‌ را از دوش کارکنان برمی‌دارد؛ روش‌های حمل و نقل را بررسی و بهینه‌ترین مسیر را مشخص می‌کند و مناسب‌ترین گزینه‌ها را در اختیار کارکنان قرار می‌دهد. در این صورت کارکنان می‌توانند زمان و تمرکز خود را صرف بهبود فروش و خدمات مشتریان کنند.

 

۶. کاهش هزینه‌های موجودی و انبار

بیش از ۸۰ درصد کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک طی چند سال گذشته افزایش فروش قابل توجهی را تجربه کرده‌اند و این یعنی پتانسیل تجاری بسیار خوبی در این بازار در جریان است و البته که معنای دیگری هم دارد: تعداد سفارش‌ها افزایش می‌یابد، کسب‌وکارها باید کالاهای بیشتری را در انبار نگه‌داری کنند، تعداد کارکنان مورد نیاز برای مدیریت اقلام را افزایش دهند و اطمینان حاصل کنند که محصولات به‌موقع به مصرف‌کنندگان تحویل داده می‌شوند.

در چنین شرایطی کسب‌وکار مجبور است که بین فعالیت‌های بازاریابی و فروش و مدیریت موجودی تعادل برقرار کند و تلاش برای برقراری این تعادل می‌تواند سردرگم کننده‌باشد. نقش سیستم مدیریت سفارشات چندکاناله در چنین موقعیتی، این است که داده‌ها همگام‌سازی می‌شوند و سفارش‌ها به سرعت دردست انجام قرار می‌گیرند. نتیجه این همگام‌سازی اطلاعات صرفه‌جویی بیش از نیمی از هزینه انبارداری و کارکنان آن و صرف زمان و هزینه بیشتر برای توسعه کسب‌وکار است.

۷. کاهش احتمال ناموجود شدن اقلام

داشتن یک سیستم مدیریت سفارش با بهبود کارایی، مدیریت موجودی انبارها و ارسال فعالانه اعلان‌های مربوطه، می‌تواند موقعیت‌هایی را که در آن کالایی ناموجود می‎شود یا برعکس موجودی کالایی در انبار بیش از حد می‌شود، به‌طور چشم‌گیری کاهش دهد.

۸. بهینه‌سازی مسیر بر اساس هزینه حمل و نقل

با رشد یک کسب‌وکار، تعداد سفارش‌های دریافتی در هر ماه معمولا از هزار می‌گذرد؛ این رقم برای خرده‌فروشان بزرگ و زنجیره‌ای حتی به میلیون‌ها سفارش در ماه می‌رسد. مدیریت موثر سفارش‌ها در چنین مقیاسی نه تنها برای انسان به تنهایی، بلکه حتی با کمک گرفتن از تکنولوژی‌های معمولی هم تقریبا غیر ممکن است.

با این حال، سیستم هوشمند مدیریت سفارش‌ها می‌تواند با در نظر گرفتن نزدیک‌ترین انبارهای موجود و گزینه‌های مختلف حمل و نقل، آماده‌سازی و ارسال سفارش را بهینه کند و مقرون‌به‌صرفه‌ترین مسیر را در بازه زمانی مورد انتظار مشتری برای تحویل، پیدا کند. یک سیستم قوی همچنین می‌تواند داده‌هایی تعداد کل وسایل نقلیه موجود برای تحویل، ظرفیت هرکدام، شرایط آب‌وهوایی و شرایط ترافیکی جمع‌آوری کند و بر این اساس هزینه و بازه زمانی تحویل را با دقت بالا پیش‌بینی کند.

۹. ساده‌تر شدن جریان کاری لجستیک

وقتی همه سفارش‌های شما در یک مکان -همان نرم‌افزار مذکور!- به هم متصل شوند، مدیریت سفارش، موجودی و مرجوعی‌ها آسان‌تر می‌شود. در رویکرد چندکاناله داده‌های دقیقی از موجودی، سفارش‌ها و مرجوعی‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد تا مطمئن شوید سفارش‌ها به سرعت آماده و ارسال می‌شوند و فرایند مرجوع کردن نیز هموار و آسان پیش می‌رود.

۱۰. توانمندسازی کارکنان در کمک به مشتری

وقتی سیستم مدیریت سفارش چندکاناله را در کسب‌وکار خود راه‌اندازی کنید، کارمندان این قدرت را دارند که در لحظه وضعیت موجودی، در دسترس بودن کالاها براساس مکان و تاریخچه خریدهای آنلاین را ببینند. این توانایی به کارمندان کمک می‌کند نیازهای مشتریان را دقیق‌تر و کامل‌تر برآورده کنند. هیچ چیز بدتر از این نیست که نتوانید به سؤال‌های مشتری پاسخ دهید یا اطلاعات مورد نیاز را به او ارائه کنید.

۱۱. قدرت رقابت

یکی از چالش‌برانگیزترین جنبه‌های فعالیت در صنعت خرده‌فروشی، رقابت است. بازیگران بزرگی در این صنعت حضور دارند که رقابت را شدیدتر، تقاضای مشتریان را بیشتر و صبر آن‌ها را کمتر کرده‌اند. با کمک گرفتن از یک سیستم مدیریت سفارش فراگیر، می‌توانید روش‌هایی برای حمل و نقل و تحویل ارائه دهید که با کسب‌وکارهای آنلاین بزرگ رقابت ‌کند و در عین حال احساس و تجربه خرید از فروشگاه را حفظ کنید. استفاده از چنین سیستمی به خرده‌فروشان قدرت زیادی در مدیریت محصول می‌دهد. اما مهم‌تر از همه، قدرت رقابت در عصری است که در آن اولویت با مشتری است.

۱۲. حفظ یکپارچگی تجربه برند

در دنیایی که بر پایه برندسازی پیش می‌رود، یکی دیگر از مزایای کلیدی این است که تجربه برند در همه کانال‌های فروش یک‌دست و یکپارچه و هماهنگ با هویت برند شما پیش می‌رود. بنابراین فرقی ندارد مشتری چه روشی را برای خرید ترجیح می‌دهد، می‌توانید تجربه برندی که مد نظر دارید را در خرید فیزیکی، خرید آنلاین از وبسایت و دیگر کانال‌های فروش ارائه دهید. با این کار حس‌وکال مشتری در برخورد با برند شما در کانال های مختلف توزیع و نقاط تماس یک‌دست و حتی یکسان می‌شود و وفاداری مشتری را در درازمدت افزایش می‌دهد.

۱۳. هموار شدن مسیر توسعه کسب‌وکار

وقتی سیستمی دارید، اضافه کردن کانال‌های فروش جدید به فعالیت‌هایتان آسان‌تر است؛ در واقع هر کانال فروش جدید فقط به استراتژی شما افزوده می‌شود و نیازی به آماده‌سازی و تطبیق آن از ابتدا نیست. می‌توانید بلافاصله شروع به فروش در پلتفرم جدید ‌کنید، بدون این‌که هیچ‌گونه اختلالی در عملیات فعلی خود از جمله مدیریت موجودی، آماده‌سازی سفارش‌ها و حمل و نقل ایجاد شود.


حالا که مزایای سیستم‌های مدیریت سفارش چندکاناله را به خوبی شناختیم، زمان آن رسیده که عمیق‌تر وارد مبحث استراتژی شویم.

مطالب مرتبط با پست تهران وبلاگ
بررسی ویژگی‌های شرکت پست تهران

بررسی ویژگی‌های شرکت پست تهران

بسیاری از اداره‌ها و شرکت‌ها جهت ارسال نامه‌های اداری و بسته‌های پستی خود به دنبال عقد قرارداد با شرکت‌های پستی...

23-03-09
ویژگی‌ها و مزایا و معایب پست اکسپرس

ویژگی‌ها و مزایا و معایب پست اکسپرس

مقدمه یکی از خدمات ارائه شده توسط شرکت پست و دیگر شرکت‌هایی که خدمات لجستیک ارائه می‌دهند، پست اکسپرس است....

23-03-09
بررسی مهم‌ترین خدمات اداره پست تهران

بررسی مهم‌ترین خدمات اداره پست تهران

اداره پست تهران از با سابقه‌ترین اداره‌های پستی در استان تهران و همچنین در سطح کشور است. امروزه همگام با...

23-02-26
ویژگی‌ها و مزایا و معایب پست اکسپرس

ویژگی‌ها و مزایا و معایب پست اکسپرس

مقدمه یکی از خدمات ارائه شده توسط شرکت پست و دیگر شرکت‌هایی که خدمات لجستیک ارائه می‌دهند، پست اکسپرس است....

23-02-10
آشنایی بیشتر با عملکرد پست پیشتاز

آشنایی بیشتر با عملکرد پست پیشتاز

شرکت ملی پست ایران خدمات بسیار مختلفی ارائه می‌دهد. سرویس‌های این شرکت شامل ارسال مرسوله به صورت پست پیشتاز، سفارشی،...

23-02-03
روش‌های مختلف رهگیری پست ایران

روش‌های مختلف رهگیری پست ایران

رهگیری پست ایران یکی از خدمات ویژه‌ای است که شرکت پست جمهوری اسلامی ایران برای دسترسی راحت مشتریان به وضعیت...

23-01-15
روش‌های ارسال بسته‌های پستی با کمترین هزینه

روش‌های ارسال بسته‌های پستی با کمترین هزینه

پست ارزان قیمت یکی از اموری است که روزانه می‌تواند توسط هزاران نفر انجام گیرد. ارسال بار ارزان، مهم‌ترین خواسته ارسال...

23-01-08
درباره اداره پست تهران بیشتر بدانید

درباره اداره پست تهران بیشتر بدانید

قطعا همه ما برای یک بار هم که شده پست پستی از اداره پست تهران دریافت یا ارسال کرده‌ایم. اگر...

22-12-29