لجستیک در کسب‌وکارهای مختلف

بخش مهمی از محصولات و خدمات مرتبط با مدیریت زنجیره تأمین و لجستیک در چنین حوزه‌هایی تعریف می‌شوند: سیستم‌ها و تجهیزات حمل و نقل محصولات و بار، فناوری‌ها و سیستم‌های ذخیره‌سازی و انبارداری، فناوری‌های حمل و نقل اقلام خشک، اقلام مایع و اقلام فله‌ای، خدمات و فناوری‌های لجستیک مواد خطرناک، دارای ریسک و ویژه، انواع سیستم‌های کنترل (دوربین‌های مداربسته، بی‌سیم و…)، سیستم‌ها و نرم‌افزارهای مدیریت حمل‌و نقل و مدیریت انبار و…. بدین ترتیب فعالان عرصه حمل و نقل از شاخص ترین فعالان عرصه لجستیک و خدمات رنجیره تأمین هستند.

همچنین، بخشی از محصولات و خدمات مرتبط با مدیریت زنجیره تامین و لجستیک در حوزه بسته بندی انواع و اقسام مواد و محصولات به منظور انتقال، توزیع و فروش است. مواد و محصولاتی که از لحاظ ابعاد، سیالیت یا جامد بودن، میزان ریسک فساد، فاصله تولیدکننده تا مصرف‌کننده و… متفاوت هستند. بدین ترتیب فعالان حوزه بسته‌بندی از مهمترین فعالان عرصه لجستیک و خدمات زنجیره تأمین به شمار می‌آیند

 

 

در کنار این‌ها مواد و محصولات مربوط به صنایع خانگی که طیف بزرگی را شامل می‌شوند، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که صنعت لجستیک به عرضه آن‌ها کمک بسیاری می‌کند.

این گونه است که فناوری‌ها و تجهیزات و سیستم‌های مدیریتی، برنامه‌ریزی، نرم‌افزاری و عملیاتی خاص در حوزه‌های حمل و نقل، انبارسازی، توزیع، شناسایی، کدگذاری و ردیابی، توزین، بسته بندی و دیگر حوزه‌های لجستیکی را هرچه تخصصی‌تر طلب می‌کند.

از کسب و کارهای دیگری که می‌توانند مخاطب دائمی سیستم‌های لجستیکی باشند می‌توان به صنعت کامپیوتر و تجهیزات کامپیوتری، پوشاک و مواد خوراکی، تسلیحات نظامی و… اشاره کرد.